Розвиток дрібної моторики – що варто знати?

Ще в II столітті до нашої ери в Китаї було відомо про вплив дій руками на розвиток головного мозку людини. Стародавні китайці вважали, що вправи з участю рук та пальців гармонізують тіло та розум, позитивно впливають на діяльність мозку.

Думаємо, буде зайвим нагадувати – що розвиток дрібної моторики у дітей – чи не найперший і єдиний принцип швидкого і всебічного розвитку малюка! Ваша дитина не говорить або погано говорить? Збирайте мозаїки, зав’язуйте шнурки, і почуєте перші слова! Хочете, щоб малюк добре розвивався? Розвивайте пальчики, і мозок буде розвиватися набагато ефективніше.

Розвиток дрібної моторики у дитини починається вже з перших хапальний рухів, які робить малюк у житті! Діткам різного віку слід гратися різними за розміром іграшками для розвитку дрібної моторики. Чим старше стають дітки, чим дрібніше повинні бути іграшки. Пазли, мозаїка, лего – чудові тренажери в розвитку дрібної моторики і, відповідно, писемності. При цьому дітям дошкільного віку дуже корисно багато малювати. Для початку можна використовувати розмальовки, якщо дитина їх любить, але з часом потрібно стимулювати дитину малювати на різних по фактурах аркушах чистого паперу.

Все це допомагає розвинути дрібну моторику рук, АЛЕ! Дуже важливо, щоб всі заняття для діточок здавалися грою – інакше буде швидка втомлюваність і саботаж процесу.

А щоб трохи розставити всі крапки – що ж таке дрібна моторика і які найпростіші вправи можна виконувати (впевнені, ви вже їх робите!) – запрошуємо ознайомитися з нашою добіркою нижче!

 • Масаж – щоденний ретельний масаж кистей рук: м’які погладжування і розминання кожного пальчика, долоньки, зовнішньої сторони кисті, а також передпліччя. Дуже корисне і приємне заняття, чудово активізує мовні центри мозку. Крім того, такий масаж має позитивний вплив на імунітет, на загальний розвиток та контакт між мамою і дитиною.
 • Ігри з квасолею – в миску або коробку потрібно насипати квасолю або горох, кинути туди дрібні іграшки і розмішати. Малюк запускає руки в квасолю і шукає іграшки. Ефекти: масаж, розвиток координації пальців.
 • Ліплення з різних матеріалів (кінетичний пісок, пластилін, глина, звичайне тісто). Крім очевидного творчого самовираження, малюк також розвиває гнучкість і рухливість пальців, а також сприяє поліпшенню розвитку мовлення. А також усвідомлює структури різних матеріалів.
 • Ігри з крупами: збирати в різні ємності перемішані разом горох та квасолю, а потім і більш дрібні крупи; пересипати і перемішувати крупи, розтирати в руках. Для самих-самих посидючих – розділити одну крупу від іншої.
 • Ігри з гудзиками та намистинами – нанизування на нитку, застібання гудзиків на петлі, перебирання пальцями бус з гудзиків або намистин. Можна нашити на одну тканину ґудзики різних розмірів, а на іншу – різні петлі. Дитина буде тренувати пальчики, одночасно розвиваючи кмітливість і освоюючи поняття великий-маленький. Дуже корисним у багатьох питаннях розвитку дрібної моторики буде популярний нині бізі-куб – саме для розвитку дрібної моторики там придумали всі ці замочки, кнопочки, гудзики (ну і, звичайно, заради 5 хвилин тиші для батьків) ☺

  Барвистий бізі-куб у нашому Дитячому центрі Teddy Bear Day Care
 • Мозаїка – ігри з різними мозаїками також покращують дрібну моторику, розвивають кмітливість та творчі здібності.
 • Шнурівки – відмінно розвивають дрібну моторику рук, до того ж завдяки їм малюк опановує повсякденний практичний навик шнурування черевик.
 • Катання долонькою олівців, кульок по столу або іншій поверхні. Таке заняття – додатковий масаж долоньок і поліпшення координації рухів кисті.
 • Пазли – яскраві картинки розвинуть уважність, кмітливість, координацію роботи очей та кистей і потрібну нам дрібну моторику. Тим більш – вибір пазлів зараз просто неймовірний – від великих тварин – до традиційних нам картин на 100/200/1000 частинок. Весело буде навіть дорослому!

Використовуйте творчий підхід – будь-який “підручний” засіб може стати для вас чудовим помічником в питанні ігор та розвитку дрібної моторики – навіть якщо це допомогти мамі в прибиранні іграшок. Займаючись зі своєю крихіткою, супроводжуйте заняття казками, які можна вигадувати по ходу справи. Мовне підкріплення захоплюючих дій подвоїть ефект.

Веселих ігор та всебічного розвитку вашому малюкові та його маленьким пальчикам!

Залишити коментар